از لولهنگ تا آبگوشت بزباش؛ تبار شناسی رفتار «قجری» در سیاستمداران ایرانی

 
امیر زاهد
"لا یكلف الله نفسا الا وسعها" خداوند هیچكس را جز به اندازه توانایی اش تكلیف نمی كند.
وسع را در لغت به معنی گشایش و قدرت معنا كرده اند. 
از آنجاییكه هر كدام از آحاد جامعه از مردم تا مسئولین برای خود تكالیفی دارند لذا وسع افراد متناسب با تكالیفشان تعریف می شود و قطعا وسع یك شهروند عادی تفاوت دارد با كسی كه در مصدری حكومتی قرار گرفته است، لذا از كسی كه پستی را در حكومت اسلامی اشغال كرده انتظارات و توقعات بالایی وجود دارد! و اینجاست كه مطالبه شكل می گیرد و آنگاه باید مسئولین را به كشید كه آیا متناسب با وسع شان عمل می كنند یا خیر؟
 
وقتی ما صحبت از انقلاب اسلامی می كنیم قطعا وسع مسئولین را در تراز انقلاب اسلامی خواهیم سنجید! لذا وقتی مسئولی وسع خود را بزرگ و آرمانی تعریف می كند و می گوید "ما می توانیم" و بر همین مبنا تكلیف خود را انجام می دهد، در دیدگان ملت قدرشناس ایران حتما جایگاهی رفیع خواهد داشت. درست مانند شهید والامقام حسن طهرانی مقدم! او وسع خود را استقلال در صنعت موشكی تعریف كرده بود. در دوران دفاع مقدس وقتی به عنوان یك جوان 20 ساله متعهد به فرماندهی توپخانه انتخاب شد برخی خندیدند! و برخی هم به كنایه گفتند نه توپی وجود دارد و نه توپخانه ای، " اما برای توپخانه فرمانده گذاشته اند." از آنجاییكه در اراده مردان خدا نیش و كنایه اثری نمی گذارد لذا همان موقع با اشاره به نیروهای صدام گفت: "توپهای ما انطرف است!" چند روز یعد عملیاتی شكل گرفت كه با انجام موفقیت امیز آن موفق شدند یك گردان توپخانه ارتش صدام را به غنیمت بگیرند و با همین توپ های غنیمتی، توپخانه سپاه شكل گرفت! توسط او در همان زمان سازمان توپخانه پایه ریزی شد. نهال نوپای توپخانه به سرعت بارور شد و به ثمر نسشت و عملیات به عملیات گسترش پیدا كرد. میراث گرانقدر این مدیرانقلابی كه وسع خود را در تراز انقلاب اسلامی استقلال و خودكفایی در صنعت موشكی تعریف كرده بود، شد همین صنعتی كه امروزه ایران را در تراز بالایی از بازدارندگی قرار داده و از نظر علمی و تكنولوژیكی، توانمندی و ظرفیت بالایی را برای كشور ایجاد كرده است! 
 
یكی دیگر از مدیران انقلابی كشور كه این روزها مشهورترین و بدون اغراق محبوبترین فرمانده انقلابی و الگوی بسیاری از جوانان این مرزو بوم می باشد، حاج قاسم سلیمانی است! او بیشتر از اینكه حرف بزند عمل میكند! در حقیقت یك عملگرای واقعیست! فارغ از دسته بندی های سیاسی اصالت را به ایران داده، لذا وسع خود را تامین امنیت مردم كشورش قرار داده و نه تنها امنیت ایران كه حتی از سقوط  دمشق و بغداد و اربیل نیز جلوگیری می كند! فقط 70 نفر كافیست كه حاج قاسم بتواند از ورود داعش به اربیل جلوگیری كند! اگر این روزها امنیت كشورمان در منطقه پر آشوب خاورمیانه طعنه می زند به امنیت برخی از كشورهای اروپایی بدین سبب است كه یك انقلابی با اراده مسئولیت این تامین امنیت را برعهده گرفته است! 
 
انقلابی ها را اما فقط در حوزه نظامی نباید جستجو کرد، در عرصه های علمی و بالاخص هسته ای وقتی تکلیف یک انقلابی رسیدن به قله های پیشرفت باشد نامهایی چون شهید علیمحمدی، شهریاری و احمدی روشن ....میتوانند صنعت هسته ای را از صفر به صد برسانند! سرعت پیشرفت اما به قدری بود که چاره ای برای رژیم صهیونیستی و حامیانش باقی نمانده بود جز حذف فیزیکی! و از آنجاییکه آخرین ایستگاه یک انقلابی شهادت است، خون پاک و به ناحق ریخته شده این عزیزان گواهی میدهد که انقلابی هزینه می دهد ولو به قیمت جانش، تا به اهتزاز دراورد پرچم پرافتخار این کشور را برفراز قلل علمی جهان! 
 
حالا ممكن است برخی وسع خود را كوچك و محدود تعریف كنند! مثلا در حد پخت آبگوشت بزباش بانضمام قورمه سبزی! این نگاه همان نگاهی است كه برای آب خوردن هم محتاج دیگری است! نگاهش نه به قله ها كه به دامنه هاست! در حالیكه در نگاه انقلابی ماهواره به هوا پرتاب می كنیم! در هسته ای به پیشرفت می رسیم و در صنعت دفاعی خودكفا می شویم ، اما در نگاه غیر انقلابی كه وسع خود را در حد آبگوشت بزباش تعریف كرده و مطابق با نسخه ایده آل غرب و در راس آن شیطان بزرگ عمل می كند، لذا مصرف گرایی را چنان برای خود ارزش می داند كه حتی كترینگ قطارهایش را هم به یك شركت اتریشی واگذار می کند و در جشن ایرباس در حالی ورود ایران به باشگاه "خریداران حرفه ای" را توئیت می كند كه در آن سوی مرزها ترامپ اساس كار دولت خود را در حمایت از تولید و كارگر امریكائی گذاشته! مالك جدید كاخ سفید در حمایت از تولید داخلی و عمل به اقتصاد مقاومتی كه قطعا برامده از گروه مشاورانی است كه دغدغه اقتصاد درون زا در این كشور را دارند در روز اول كاری خود توئیت می كند كه: "امریكایی بخر و امریكائی استخدام كن" لكن همتای ایرانی ان در نخستین مجمع ملی سلامت می گوید: 
 
 "ما می گوییم اگر ناوگان هوایی ما نیاز به هواپیما دارد، باید بخریم. ما می گوئیم اگر حوزه ریل ما نیاز به لوكوموتیو دارد، باید بخریم. عده ای می گویند نباید بخریم، پس چه كار كنیم؟ می گویند كهنه مصرف كردن خیلی افتخار است، ما اهلش نیستیم. ما می گوئیم باید نو بخریم، ما می گوئیم باید تجهیزات نو بیاید." 
 
دولتی كه وسع خود را كوچك و محدود تعریف كرده با ساخت و تولید بیگانه است! و دغدغه اش فقط خرید است و خرید! و همین شهوت خرید در پسابرجام بود كه سبب شد تا (ان ایی ار) داستان خریدهای دست و دلبازانه دولت مردان در اروپا را چنین تیتر كند: "با رفتن تحریم ها، ایران به یك خریدار عیاش در اروپا تبدیل شد."
 
تبدیل شدن كشور به یك خریدار عیاش و یا حرفه ای از صدقه سر مدیران لیبرالی است كه گوی سبقت را از پدر لیبرالیسم یعنی ادام اسمیت هم ربوده اند، در حالیكه او ثروت یك كشور را مساوی با قدرت تولیدی ان كشور می داند ولیكن پیروانش در داخل با بی اعتنایی به تولید ملی دست در جیب خود كرده و با فروش نفت خام از شیر مرغ تا جان ادمیزاد را وارد می كنند و در حالیكه نفت مملكت را مدیریت می كند آنها ادعای مدیریت مملكت را دارند! 
 
هرگونه حركت كشور به سمت خودكفایی و خودباوری در طول دهه های گذشته با مقاومت همین طبقه تربیت شده به دست غرب با چالش جدی مواجه شده! از قاجار تا پهلوی و از پهلوی تا تكنوكراتهای اعتدال بودند غرب زدگانی همچون میرزاملكم خان ایلچی، رزم آرا، تقی زاده و ..دیگران كه حد و وسع توان ایرانی را در حد لولهنگ می دانستند! همانهایی كه امام امت در وصفشان فرمود كه اگر از دست محمد رضا و پدرش خلاص شویم از دست تربیت شدگان به دست شرق و غرب خلاصی نخواهیم یافت! 
 
همین طبقه از مدیران لیبرال-تكنوكرات هستند كه ایران را در حال حاضر به خریداری حرفه ای تبدیل كرده اند كه از نظر ترامپ نامی آبرومندتر از "گاوهای شیرده" برای انها نمی توان در نظر گرفت! آنهایی كه مفت فروشی نفت را برای خود افتخار می دانند و با پولهای حاصل از فروش نفتی كه بر اثر تحریم u-turn  بلوکه میشود از خلال دندان و قلوه سنگ ...تا هواپیما را وارد می كنند كه نتیجه اش می شود تعطیلی بیش از بیش كارگاه های كوچك و افت كارخانه های بزرگ و بیكاری روز افزون در كشور! 
 
بیماری مزمنی كه این جریان شبه روشنفكر به ان دچار است از عدم استقلال فكر انهاست لذا تمام تجویزهای این جریان در عرصه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی تابعی از برنامه ها  و سیاست های نظام سلطه می باشد! سیاستهایی كه دل هر علاقمند به ایران  و انقلاب اسلامی را به درد می آورد!
 
راهكار اما در دست مردم است! "ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم" اگر تفكر انقلابی در بسیاری از عرصه ها بویژه هسته ای و موشكی به جایگاهی رفیع در سپهر دانش، فناوری و صنعت جهان دست یافته است كه دیگران درخواست انتقال فناوری از ایران را دارند، لذا می توان با انتخاب تفكر انقلابی در انتخابات اتی بدون اتكا به بیگانگان و بدون دلخوش كردن به نقطه های خیالی ، با عزمی راسخ و اراده ای اهنین و اتكا به توانمندی های داخل و جوانان غیور این مملكت به پیشرفته ترین فناوری ها دست یافت تا به تبع این پیشرفت تولید داخلی جانی دوباره بگیرد و به حركت دراورد چرخهای اقتصادی را به همراه چرخهای سانتریفیوژی كه مدتهاست از حركت ایستاده!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.