عارف مشهور ایرانی شیخ شهاب الدین سهروردی در فهرست مشاهیر جهانی یونسکو به ثبت میرسد

31 عارف، ادیب، شاعر و دانشمند ایرانی در فهرست مشاهیر جهانی یونسکو

ارومیه- ایرنا- دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: تاکنون 31 عارف، ادیب، شاعر و دانشمند ایرانی در فهرست مشاهیر جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند که از جمله آنها می توان به فردوسی، سعدی، حافظ و ابن سینا اشاره کرد.

 

به گزارش ایرنا، سعد الله نصیری قیداری روز شنبه در سومین همایش بین المللی شمس و مولانا افزود: در صدد هستیم نام عارف مشهور ایرانی شیخ شهاب الدین سهروردی را نیز در فهرست مشاهیر جهانی یونسکو به ثبت برسانیم که با نهایی شدن آن، مراسم ویژه ای در این خصوص در سهرورد زنجان برگزار می شود.
وی اظهار کرد: متاسفانه محتوای لازم برای این مشاهیر تولید نمی شود و ما در این خصوص مشکلات زیادی داریم.
وی اضافه کرد: عملکرد در حوزه شناساندن مشاهیر به جوانان به اندازه ای ضعیف بوده که نسل جوان هیچ شناختی از این مشاهیر ندارد.
وی با تاکید بر اینکه محققان باید دانش لازم در رابطه با فرهنگ را به لایه های مختلف جامعه منتقل کنند، گفت: انتقال ندادن فرهنگ ایرانی و اسلامی به نسل جوان عاملی مهم برای غرب زدگی جوانان است چرا که قشر جوان در فقدان دانش لازم برای شناختن فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی به فرهنگ غربی روی خواهند آورد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران از تلاش برای ثبت جهانی شمس تبریزی خبر داد و اظهار کرد: محتوای فرهنگ غنی ایرانی باید در قالب فرهنگ اسلامی و ایرانی آموزش داده شده و برای آشنایی نسل جوان با این مفاخر ارزشمند تلاش کرد.
به گزارش ایرنا سومین همایش بین المللی شمس و مولانا امروز و فردا در خوی برگزار می شود.
در این همایش 12 مقاله برای سخنرانی، هفت مقاله برای طرح در نشست های تخصصی، 20 مقاله برای چاپ در نشریه تخصصی و 6 مقاله برای ارائه پوستر برگزیده شده است.
شمس الدین محمد بن علی بن ملک داد تبریزی بنا بر اشاره های تاریخی به احتمال زیاد در سال 582 هجری قمری به دنیا آمد و ملقب به ' شیخ پرّان' و ' زر دوز' بود. 
کتاب 'مقالات شمس' شامل مطالب ارزنده ای با موضوع عرفان است؛ این کتاب سوال و جواب های شمس و مولانا و مریدان و منکران آنان را در بر می گیرد و توسط شاگردان وی گردآوری شده است.
شمس تبریزی، روحیه و نگرش اندیشمند نابغه ای مثل مولوی را متحول کرد و از مولوی عابد، یک عارف عاشق ساخت.
هفتم مهرماه در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به نام روز شمس نامگذاری شده است و همه ساله برنامه ها و همایش های علمی و فرهنگی گوناگونی در خصوص معرفی اندیشه ها و مزار شمس تبریزی در خوی برگزار می شود.
3214/2093 ** خبرنگار: شاهین سپهراد ** انتشار دهنده: صابر چهرق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.